20 PTS
PLEASE HELP !!!

20 PTS PLEASE HELP !!!

Answers

Answer 1

Answer:

88

Step-by-step explanation:

100-√81+3

or,100-√9square+3

or,100-9+3

or,100-12

•°• 88

Answer 2

Answer:

94

Step-by-step explanation:

100-the square root of 81+3

(the square root of something is a number multiplied by itself to get the number example √16=4 because 4x4=16)

100-9+3

91+3

94


Related Questions

Consider the ratio of 153 per 108. Write this ratio in different forms below. A ratio written as a reduced fraction: ____ A ration written as a decimal rounded to the hundredths: ___

Answers

Answer:

17/12 and 1.42

Step-by-step explanation:

Ratios can be used to compare values and also can be written  in various forms.

Given the following example

the ratio of 153 per 108.

153:108

A. this ratio can expressed in the reduced fraction as

dividing both the numerator and the denominator by a common factor of 3 will give

=153/108 = 51/36

we can further divide by a common factor of 3 to further reduce the ratio

= 51/36= 17/12

hence the ratio expressed as a reduced fraction is 17/12

B.  ration written as a decimal rounded to the hundredths:

A ratio written as a decimal rounded to the hundredths:

to express the ratio as a decimal we have to divide the numerator by the value of the denominator i.e 153/108= 1.4166

to the nearest hundredth we have 1

1.42

When can you write ratios as a fraction?

Answers

Answer:

In a mathequation when needed

Step-by-step explanation:

If (3m-5) is a factor of 9m^2 -9m -10, then which is the other factor

Answers

Answer:

(3m+2)

Step-by-step explanation: trust me I gotchu

A bag contains tickets numbered 1 through 5. Use the probability distribution to determine the probability of drawing an odd numbered ticket.

The probability of drawing an odd numbered ticket is __ %

A bag contains tickets numbered 1 through 5. Use the probability distribution to determine the probability

Answers

Answer:

The probability of drawing an odd numbered ticket is 60%.

Step-by-step explanation:

Odd numbered tickets:

Probability of one is 1/5 plus half of 1/5.

\(P(X = 1) = \frac{1}{5} + \frac{1}{10} = \frac{3}{10}\)

Probability of 3 is half of 1/5.

\(P(X = 3) = \frac{1}{10}\)

Probability of 5 is 1/5. So

\(P(X = 5) = \frac{1}{5}\)

Probability of drawing an odd numbered ticket:

\(p = P(X = 1) + P(X = 3) + P(X = 5) = \frac{3}{10} + \frac{1}{10} + \frac{1}{5} = \frac{4}{10} + \frac{2}{10} = \frac{6}{10} = 0.6\)

0.6*100% = 60%

The probability of drawing an odd numbered ticket is 60%.

PLEASE. answer this question im dying to know the answer PLEASE!!!!! I mark you brainlist. SHOW HOW YOU WORK IT OUT

PLEASE. answer this question im dying to know the answer PLEASE!!!!! I mark you brainlist. SHOW HOW YOU

Answers

Answer:

1.32km (answer might differ slightly due to different values of speed of sound, in the range of 320 to 340 ms-1)

Step-by-step explanation:

Speed of lightning = 3 x 10^8 m/s (same as speed of light)

Speed of sound = 330 m/s (most common answer for speed of sound)

Let the time taken for lightning be T seconds

Time taken for thunder to reach her = (T + 4) seconds

Hence, an equation can be formed

Distance between lightning and her = Distance between thunder and her

Distance = Speed x Time

T(3x 10^8) = (T+4)(330)

((3 x 10^8) - 330)T = 4(330)

Solving, T = 4.40 x 10^-6

Hence,

Distance from storm = (4.40 x 10^-6)(3 x 10^8) metres

                                  = 1320m

                                   = 1.32 km

Answer:

0.8 miles(as kilometers 1.28748)

Step-by-step explanation:

You have 4 seconds and then you divide by 5 and then you get 0.8 miles turn that into kilometers and you get 1.28748.

A cloth bag contains 6 cards numbered 1 through 6. Two cards are drawn without replacement. What is the probability that the sum of the numbers on the two drawn cards is 7

Answers

Answer: \(\dfrac15\)

Step-by-step explanation:

Given : A cloth bag contains 6 cards numbered 1 through 6. Two cards are drawn without replacement.

Favorable outcome: sum of the numbers on the two drawn cards is 7

Since 1+6 = 7 , 2+5=7, 4+3 = 7

So, sum of 7 can be obtained as (1, 6), (2, 5), (3, 4), (4, 3), (5, 2) and (6, 1)

Probability of getting (first 1, second 6) = \(\dfrac16\times\dfrac15=\dfrac{1}{30}\)

Probability of getting (first 2, second 5) = (\(\dfrac16\times\dfrac15=\dfrac{1}{30}\)

Probability of getting (first 3, second 4) =\(\dfrac16\times\dfrac15=\dfrac{1}{30}\)

Probability of getting (first 4, second 3) = \(\dfrac16\times\dfrac15=\dfrac{1}{30}\)

Probability of getting (first 5, second 2) = \(\dfrac16\times\dfrac15=\dfrac{1}{30}\)

Probability of getting (first 6, second 1) =\(\dfrac16\times\dfrac15=\dfrac{1}{30}\)

Required probability =\(6\times\dfrac{1}{30}=\dfrac15\)

Hence, the required probability = \(\dfrac15\)

Determine the rate of change for the graph below.

Determine the rate of change for the graph below.

Answers

Answer:

for every minute there has 4 miles gone bye or

1 min for every 4 miles.

Step-by-step explanation:

3 pens cost $2.70.

What is the cost per pen?

Answers

Answer:

$0.90

Step-by-step explanation:

Answer:

$0.90

Step-by-step explanation:

Assuming there are no taxes or additional costs, one simply has to divide the total cost by the amount purchased to find the unit price, hence;

2.7 / 3

= 0.9

Leo invested $1900 in an account with annually compounded interest. After 3 years, he had $2275 in the account. What was the interest rate of the account? Round your answer to one decimal place. Do not write the percent sign.

Answers

Answer:

6.2%

Step-by-step explanation:

got the wrong answer and this was the right one omm

need help due tommorow​

need help due tommorow

Answers

Finding the ratio of

a)1:9

b)2 : 7

c) 2 : 5

What is Ratio?

A ratio indicates how often one number contains another number. For example, if a fruit bowl contains 8 oranges and 6 lemons, the ratio of oranges to lemons is 8 to 6. Similarly, the ratio of lemons to oranges is 6:8 and the ratio of oranges to whole fruit is 8:14.

Given,

Total no. of students =  42

a) Students who prefer punk to students who prefer hip-hop

  No. of students in punk = 2

  No. of students in hip-hop = 18

The Ratio will be,

punk : hip-hop = 2:18

                        = 1:9

b) Students who prefer rock to total no. of students that are surveyed

No. of students in rock = 12

Total no. of students =  42

The Ratio will be,

rock : total students = 12 : 42

                                 = 2 : 7

c) Students who prefer rock or classic rock to students who prefer all music

No. of students in rock = 12

Total no. of students who likes other music =  42 - 12

                                                                        = 30

The Ratio will be,

rock : total students with different music = 12 : 30

                                                                    = 2 : 5

Hence, The ratio comparison in three different way

a)1:9

b)2 : 7

c) 2 : 5

To learn more about Ratio click on the link

https://brainly.com/question/2914376

#SPJ13

What is -20/2(7 2/3)

Answers

The simplified form of -20/2(7 2/3) is -230/3.

To solve the expression -20/2(7 2/3), we need to follow the order of operations, which states that we should perform the operations inside parentheses first, then any multiplication or division from left to right, and finally any addition or subtraction from left to right.

First, let's convert the mixed number 7 2/3 to an improper fraction.

7 2/3 = (7 * 3 + 2) / 3 = 23/3

Now, let's substitute the value back into the expression:

-20/2 * (23/3)

Next, we simplify the multiplication:

-10 * (23/3)

To multiply a fraction by a whole number, we multiply the numerator by the whole number:

-10 * 23 / 3

Now, we perform the multiplication:

-230 / 3

Therefore, the simplified form of -20/2(7 2/3) is -230/3.

​for such more question on simplified form

https://brainly.com/question/11680269

#SPJ8

Evaluate -(7^-3)(7^5)

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Answer:

-49

Step-by-step explanation:

it is really hard to type using this keyboard..but am sure d answer is -49

Nicole bought six pounds of apples at $1.50 per pound. The store had a discount of $2 Nicole bought six pounds of apples at $1.50 per pound. The store had a discount of $2 off her total purchase. Nicole and her friend then divided the cost of the purchase evenly. Which expression can be used to determine how much Nicole and her friend each paid for the apples? Nicole bought six pounds of apples at $1.50 per pound. The store had a discount of $2 off her total purchase. Nicole and her friend then divided the cost of the purchase evenly. Which expression can be used to determine how much Nicole and her friend each paid for the apples?Nicole bought six pounds of apples at $1.50 per pound. The store had a discount of $2 off her total purchase. Nicole and her friend then divided the cost of the purchase evenly. Which expression can be used to determine how much Nicole and her friend each paid for the apples?Nicole bought six pounds of apples at $1.50 per pound. The store had a discount of $2 off her total purchase. Nicole and her friend then divided the cost of the purchase evenly. Which expression can be used to determine how much Nicole and her friend each paid for the apples? Nicole bought six pounds of apples at $1.50 per pound. The store had a discount of $2 off her total purchase. Nicole and her friend then divided the cost of the purchase evenly. Which expression can be used to determine how much Nicole and her friend each paid for the apples? Nicole bought six pounds of apples at $1.50 per pound. The store had a discount of $2 off her total purchase. Nicole and her friend then divided the cost of the purchase evenly. Which expression can be used to determine how much Nicole and her friend each paid for the apples?

Answers

First, we can calculate the total cost of the apples before the discount:

6 pounds * $1.50 per pound = $9

Then, we can subtract the discount:

$9 - $2 = $7

Since Nicole and her friend split the cost evenly, we can divide $7 by 2:

$7 / 2 = $3.50

Therefore, each of them paid $3.50 for the apples.

The expression that can be used to determine this is:

($6 * $1.50 - $2) / 2 = $3.50

where $6 is the total cost of 6 pounds of apples at $1.50 per pound and $2 is the discount

A homeowner is planning to paint an 8 foot by 22 foot wall and wants to determine the cost of the project. She tests a 14 inch by 18 inch section of the wall and finds that 1 ounce of paint is needed for good coverage. If she uses paint that costs $28 per gallon, what will be the cost of the paint needed to give the entire wall a good coverage of paint?

Answers

The cost of the paint needed to give the entire wall a good coverage of paint is $22

Firstly, we need to calculate the equivalent areas

Mathematically, we know that 1 ft is 12 inches

So to calculate the area of the wall in square inches, we have;

\(8\times22\times12\times\text{ 12 = 25,344 sq. inches}\)

Now let us calculate the area of the test;

We have this as;

\(14\times\text{ 18 = 252 sq.inches}\)

Now, we know that1 ounce is okay for the test, the number of ounces okay for the main wall would be;

\(\frac{25,344}{252}\text{ }\times\text{ 1 ounce =100.60 ounces}\)

So, 100.60 ounces of paint would be enough to cover the wall

Finally, we proceed to get the cost of this as follows;

Mathematically, 1 ounce is 0.0078125 gallons

So, the number of ounces would be;

\(100.60\times0.0078125\text{ = 0.786 gallons}\)

From the question, the cost per gallon is $28

So, the cost in 0.786 gallons would be;

\(0.786\times28\text{ = \$22}\)

East High wants to estimate the number of seniors who plan to go to a 4-year college. 1) Which of the following surveys probably would best represent the entire population of seniors? a) 25 glee club members are randomly selected; 16 plan to go to a 4-year college. b) 25 honor roll students are randomly selected from the senior class; 14 plan to go to a 4-year college. c) 25 seniors are randomly selected; 13 plan to go to a 4-year college. 2) There are 650 seniors at East High. Using your answer from part (a), estimate the number of seniors who plan to go to a 4-year college.

Answers

A is probably the one that would represent most of the population since it has a bigger fraction.

And it would be around 410 seniors who would plan to go to a 4-year college.

We have to determine whether the following surveys probably would best represent the entire population of seniors.

What is the probability?

Probability is the branch of mathematics concerning numerical descriptions of how likely an event is to occur, or how likely it is that a proposition is true. The probability of an event is a number between 0 and 1, where, roughly speaking, 0 indicates the impossibility of the event and 1 indicates certainty.

Therefore, A is probably the one that would represent most of the population since it has a bigger fraction.

To learn more about the probability visit:

https://brainly.com/question/25870256

#SPJ2

An estimated 416 seniors plan to attend a 4-year college.

Now, For  the number of seniors who plan to go to a 4-year college, we can use the proportion of seniors in the sample who plan to attend a 4-year college and apply it to the entire senior class.

From the sample in option a), 16 out of 25 seniors plan to attend a 4-year college.

To estimate the number of seniors who plan to attend a 4-year college, we can use the following proportion:

16/25 = x/650

Solving for x, we get:

x = (16/25) x 650

x = 416

Therefore, an estimated 416 seniors plan to attend a 4-year college.

To learn more about the probability visit:

brainly.com/question/25870256

#SPJ6



The equation of the line in the graph is y=______ x+____

The equation of the line in the graph is y=______ x+____

Answers

The equation is Y= -x - 1

Please help!!!! It’s urgent
Which of the following rational functions is graphed below?
-10
10-
-10
1
A. F(x) = 1/x(x+3)
B. F(x)= x/x+3
C. F(x)= 3/x
D. F(x)= 1/x(x-3)

Please help!!!! Its urgentWhich of the following rational functions is graphed below?-1010--101A. F(x)

Answers

Answer:

the answer is D. F(x) = 1/x(x-3)

Step-by-step explanation:

if a is a set of real numbers which is bounded above and b is a set of real numbers which is bounded below then there is at most one real number in both a and b?

Answers

If a is a set of real numbers that is bounded above and b is a set of real numbers that is bounded below, there is at most one real number that can exist in both sets.

A real number is any number that can be expressed as a decimal or fraction and exists on the number line.

If a set of real numbers, represented by a, is bounded above, it means that there exists a real number, represented by M, such that all the numbers in the set are less than or equal to M. Similarly, if a set of real numbers, represented by b, is bounded below, it means that there exists a real number, represented by m, such that all the numbers in the set are greater than or equal to m.

Now, let's consider a real number, represented by x, that exists in both sets a and b. If x exists in a, it must be less than or equal to M and if x exists in b, it must be greater than or equal to m. Hence, x must satisfy both conditions: M >= x >= m.

From these conditions, it can be deduced that M and m must be equal to x. In other words, there can only be one real number that is simultaneously the greatest value in a and the smallest value in b.

To know more about real number here.

https://brainly.com/question/9876116

#SPJ4

Over a 4 week period, randy clocks in the following work hours: 68, 71, 66, and 67. How many hours were in Randy’s average work?

Answers

If you are asking whats the average hours he worked in a week amongst those 4 weeks it’d be 68
How to answer:
Step 1 - add all the hours up
68 + 71 + 66 + 67 = 272
Step 2 - Divide the total from step one with the number of weeks which is 4

272/4 = 68

Can you please help me

Can you please help me

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

The answer is B

A spinner is divided into five colored sections that are not of equal size: red, blue, green, yellow, and purple. The spinner is spun several times, and the results are recorded below:
Spinner Results
Color Frequency
Red 4
Blue 4
Green 15
Yellow 9
Purple 3
Based on these results, express the probability that the next spin will land on blue or green or purple as a percent to the nearest whole number.

Answers

Step-by-step explanation:

OUT of  35 spins   4 + 15 + 3  = 22   were blue or green or purple

 22/35 probability  = 63%

3.12x3.6
what is the answer? ​

Answers

Answer:

11.232

Step-by-step explanation:

3.12 × 3.6 is 11.232

I need the answer fast pls

I need the answer fast pls

Answers

Answer:

C. is the correct answer

5th grade math. correct answer will be marked brainliest

5th grade math. correct answer will be marked brainliest

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

The answer is 4/8 or 1/2 pie

Answer:

The answer is 4/8 or 1/2 pie

Have an amazing day :)

Help pleaseeeeeeee asapplpl

Help pleaseeeeeeee asapplpl

Answers

Answer:

the graph is incorrect first u correct this

Cheryl bought 3.4 pounds of coffee that cost $6.95 per pound . How many did she spend on coffee

Answers

Answer:

23.63

Step-by-step explanation:

multiply the cost by the pounds

Answer:

$23.63

Step-by-step explanation:

3.4 X 6.95 = 23.63

Eight less than the product of 5 and a number is 3. Use the variable b for the unknown number.

Answers

Answer:

2.2

Explanation:

5b - 8 = 3

5b = 3 + 8

5b = 11

b = 11/5

b = 2.2

Answer:

b=2.2 ✨

Explanation:

5b - 8 = 3

5b = 3 + 8

5b = 11

b = \(\frac{11}{5}\)

b = 2.2

Have a great time studying

= Answer:
Find the y-intercept of 2x - y = -16

Answers

the correct answer is 2x-y=-16

B. What is each piece measurement if the angle is cut into 9 equal
lengths? Kerf width is 0.125.

B. What is each piece measurement if the angle is cut into 9 equallengths? Kerf width is 0.125.

Answers

Each piece Measurement of an angle of 120 degrees cut into nine equal lengths with a kerf width of 0.125 would be 14.4583 degrees.

When a particular angle is cut into nine equal parts, the measure of each piece needs to be calculated.

Therefore, it is essential to first calculate the total angle measure and then divide it by the number of parts into which it is being cut.

What is an Angle?

An angle is a geometrical shape that consists of two rays sharing a common endpoint. The common endpoint is known as the vertex, and the two rays are known as the arms of the angle. An angle can be measured in degrees, radians, or gradians. Degrees are the most commonly used unit of measuring angles.How to Calculate Each Piece Measurement of an Angle if Cut into 9 Equal Lengths

To determine each piece measurement of an angle if cut into nine equal lengths, we will need to carry out the following steps:

Step 1: Calculate the total angle measure Suppose the angle being cut into nine equal lengths is an obtuse angle measuring 120 degrees. In that case, the total angle measure will be 120 degrees.

Step 2: Divide the total angle measure by the number of parts into which it is being cut.120 degrees ÷ 9 = 13.3333 degrees

Step 3: Add the kerf width to the piece measurements.0.125 x 9 = 1.125 degrees13.3333 + 1.125 = 14.4583 degrees

Therefore, each piece measurement of an angle of 120 degrees cut into nine equal lengths with a kerf width of 0.125 would be 14.4583 degrees.

For more questions on Measurement .

https://brainly.com/question/27233632

#SPJ8

Point K is located at ( 1 , 2 ) on the following coordinate plane. A square that has a perimeter of 20 units will be drawn so that K is one vertex of the square. Which three ordered pairs could represent the location of another vertex of the square? Select the three correct answers.

Answers

Three ordered pairs that could represent the location of another vertex of the square are (7, 2), (-5, 2), (1, 8).

To find the possible locations of the other vertices of the square, we need to determine the distance from point K to any other vertex of the square. Since the perimeter of the square is 20 units, each side of the square has a length of 20/4 = 5 units.

One way to find the other vertices is to draw a circle with center at K and radius 5 units, and then look for points on the circle that have integer coordinates. Alternatively, we can use the distance formula to calculate the distance from K to another point (x, y), which must be 5 units, and then solve for y in terms of x.

Using the distance formula, we get:

\(\sqrt{(x-1)^{2} +(y-1)^{2} }\) = 5

Simplifying and squaring both sides, we get:

(x-1)^2 + (y-2)^2 = 25

Expanding the left side and simplifying, we get:

\(x^{2}\) - 2x + \(y^{2}\) - 4y + 20 = 0

Completing the square for x and y, we get:

\((x-1)^{2}\)  + \((y-1)^{2}\)  = \(6^{2}\)

This is the equation of a circle with center at (1, 2) and radius 6 units. Any point on this circle that has integer coordinates could be a vertex of the square, since it will be exactly 5 units away from K.

Using this method, we can find several possible locations of the other vertices of the square. Three of them are:

(7, 2), (-5, 2), (1, 8)

To learn more about vertex here:

https://brainly.com/question/30940247

#SPJ1

Other Questions
Claire flips a coin 4 times. Using the table, what is the probability that the coin will show tails at most once?A. 0.06B. 0.25C. 0.31D. 0.69 The diagram below shows the market for a miracle drug. a. Identify the market equilibrium for this miracle drug if (1) the market is competitive and (2) the market is a monopoly. Instructions: Use the tool provided 'Ecomp' to indicate the market equilibrium if the market is competitive. Then use the tool provided 'Emon' to indicate the market equilibrium if the market is monopolized. PLS HURRY!!!Juan divided 12 jar of fish food into 7 equal parts. He feeds his fish one part each day.What fraction of the jar of food will Juan will feed his fish each day?Enter your answer as a fraction in simplest form by filling in the boxes. What is the first step in solving ab -c = d for a Find the coordinate vector [X]B of the vector X relative to the basis B.b1 =\begin{bmatrix} 1\\ 1 \end{bmatrix}b2 =\begin{bmatrix} 1\\ -1\end{bmatrix}x =3-5B = {b1,b2} This problem explores the behavior of charge on conductors. We take as an example a long conducting rod suspended by insulating strings. Assume that the rod is initially electrically neutral. For convenience we will refer to the left end of the rod as end A, and the right end of the rod as end B. Including dialogue in a descriptive narrative makes the story moreMultiple choice question.difficult.realistic.juvenile.artificial. When a negative base is raised to the power of an even number, the answer is always Simplify the sum.[tex]\frac{d^2-9d+18}{d^2+2d-15} +\frac{d^2-2d-8}{d^2+5d+6}[/tex]o [tex]\frac{2d^2+4d-38}{(d+5)(d+3)}[/tex]o [tex]\frac{d^2-2d-38}{(d+5)(d+3)}[/tex]o [tex]\frac{2d^2+4d-38}{(d+5)(d+3)}[/tex]o [tex]\frac{2d^2-2d-38}{(d+5)(d+3)}[/tex] Is this a sentence fragment? The measles virus causes a rash, fever, cough, and runny nose. Imagine that you've sequenced the genome of a human pathogenic bacterium. In the early stages of analysis, you discover a stretch of DNA that has a significantly different GC content (the proportion of bases that are G and C). Further examination of this region shows there are roughly one dozen protein-coding regions. These are not found in the genome of a previously sequenced and related bacterium. These sequences do, however, predict protein products strikingly similar to those of another bacterial pathogen that is not closely related to the organism you're studying. You immediately suspect _____. What does the hypothalamus do for the circadian rhythm? three of the exterior angles of an n sided polygon are 50 each, two of its exterior angles are 127and 135 and the remaining interior angles are 173each. find the value of n Q1.The diagrams show the inside of a 13-amp plug.(a) (1) Which one of the plugs, A, B, C or D. is correctly wired?Write your answer, A, B, C or D. In the box.Brown-Green and yellowBlueBlunBrownGreen and yellowNCSEEGreen and yellow-BlueBrownGreen and yellowBrownBlueB(0) What material is the outside casing of a plug made from?DThe plug that is correctly wired is(1)(1) A bakery offers a sale price of $3.00 for 6 muffins. What is the price per dozen? journal entriessold goods costing Rs. 15000 for Rs.5000 profit Based on your understanding of the determinants of interest rates, if everything else remains the same, which of the following will be true? Higher inflation expectations increase the nominal interest rate demanded by investors. The yield on U.S. Treasury securities always remains static. Question 1(Multiple Choice Worth 2 points)(06.01 LC)How can the luster of a mineral be described? by the way this is Science A Bland B Dim C Dull D Twinkle what is the circumference of earth's equator? Which of the following shows an example of the identity property of 0? Select one: a. 1/2+1/2=1 b. 22/7+(-22/7)=0 c. 0+(-7 5/6)=-7 5/6 d. -3 1/4+6 1/2=3 1/4