2x + 8 > -4. 2.find the solution set of x and express the solutions set in number form
The solution set of this inequality is {x| x > -6.1}
How to find the solution set?Here we have the inequality:
2x + 8 > -4.2
To find the solution set, we need to isolate the variable x in one of the sides of the inequality. Doing that we will get:
2x + 8 > -4.2
2x > -4.2 - 8
2x > -12.2
x > -12.2/2
x > -6.1
So the set of all numbers larger than -6.1, this in number form is:
{x| x > -6.1}
Learn more about inequalities at.
https://brainly.com/question/24372553
#SPJ1
Simplify the intersection(-∞, -7] ∩ [-7,9)How to solve
The intersection of sets for two given sets is the set that contains all the elements that are common to both sets. The symbol for intersection of sets is "∩"
In this instance, ( -∞, -7] ∩ [-7,9) is -7, since only -7 is both common on both sets.
In the diagram a person who is ft tall is standing on the ground ft away from point . A line segment drawn from the top corner of the building to point creates two similar triangles.
The height of the building, using similar triangles, is given by:
36 feet.
What are similar triangles?Similar triangles are two triangles that share these two features, which are listed as follows:
Same angle measures.Proportional side lengths.The second bullet point, regarding proportional side lengths, is especially relevant in the context of this problem, as a proportional relationship is built to find the height h of the building.
From the similar triangles, the equivalent side lengths are presented as follows:
3 ft and 18 ft.6 ft and h ft.Hence the proportional relationship that models this situation is presented as follows:
3/18 = 6/h.
Applying cross multiplication, the height of the building is obtained as follows:
3h = 18 x 6
h = 6 x 6 (simplifying by 3)
h = 36 feet.
Missing InformationThe diagram is given by the image shown at the end of the answer.
More can be learned about similar triangles at brainly.com/question/11920446
#SPJ1
What’s the answer (no link I give brainly)
Answer:
The graph that best represents the slope is Graph A.
Hope this helps!!
Give the domain and range. On a coordinate plane, points are at (negative 2, negative 1), (0, 1), (2, 3). a. domain: {2, 0, 2}, range: {1, 1, 3} b. domain: {–1, 1, 3}, range: {–2, 0, 2} c. domain: {–2, 0, 2}, range: {–1, 1, 3} d. domain: {1, 1, 3}, range: {2, 0, 2} Please select the best answer from the choices provided A B C D
Answer:
c. domain: {-2, 0, 2}, range: {-1, 1, 3}
Step-by-step explanation:
From the given points (negative 2, negative 1), (0, 1), (2, 3), we can determine the domain and range.
The domain represents the set of all possible x-values of the points, and the range represents the set of all possible y-values of the points.
In this case, we can see that the x-values are -2, 0, and 2, and the corresponding y-values are -1, 1, and 3.
Therefore, the correct answer is:
c. domain: {-2, 0, 2}, range: {-1, 1, 3}
Which side measures will not make a triangle
With a triangle, the sum of any two side lengths must be greater than the third side length. If this is not true, then the side lengths cannot make a triangle. Let's go through each set of side lengths and determine which would and wouldn't work.
a. 3, 4, 8 - will not make a triangle
3 + 4 = 7 > 8 = false
3 + 8 = 11 > 4 = true
4 + 8 = 12 > 3 = true
b. 7, 6, 12 - will make a triangle
7 + 6 = 13 > 12 = true
7 + 12 = 19 > 6 = true
6 + 12 = 18 > 7 = true
c. 5, 11, 13 - will make a triangle
5 + 11 = 16 > 13 = true
5 + 13 = 18 > 11 = true
11 + 13 = 24 > 5 = true
d. 4, 6, 12 - will not make a triangle
4 + 6 = 10 > 12 = false
4 + 12 = 16 > 6 = true
6 + 12 = 18 > 4 = true
e. 4, 6, 10 - will not make a triangle
4 + 6 = 10 > 10 = false
4 + 10 = 14 > 6 = true
6 + 10 = 16 > 4 = true
Hope this helps!
For the question of total area of the cuboid is 200cm^.
I understand where we divide 150 by 4.
But why do I need to multiply by 5, when there are 6 faces.
You need to multiply by 5 instead of 6 because each pair of opposite faces on a cuboid has the same area, so by considering one face from each pair, you ensure that you don't count any face twice.
When calculating the total surface area of a cuboid, you need to understand the concept of face pairs.
A cuboid has six faces, but each face has a pair that is identical in size and shape.
Let's break down the reasoning behind multiplying by 5 instead of 6 in the given scenario.
To find the surface area of a cuboid, you can add up the areas of all its faces.
However, each pair of opposite faces has the same area, so you avoid double-counting by only considering one face from each pair. In this case, you have five pairs of faces:
(1) top and bottom, (2) front and back, (3) left and right, (4) left and back, and (5) right and front.
By multiplying the average area of a pair of faces by 5, you account for all the distinct face pairs.
Essentially, you are considering one face from each pair and then summing their areas.
Since all the pairs have the same area, multiplying the average area by 5 gives you the total surface area.
When dividing 150 by 4 (to find the average area of a pair of faces), you are essentially finding the area of a single face.
Then, by multiplying this average area by 5, you ensure that you account for all five pairs of faces, providing the total surface area of the cuboid.
Thus, multiplying by 5 is necessary to correctly calculate the total surface area of the cuboid by accounting for the face pairs while avoiding double-counting.
For similar question on cuboid.
https://brainly.com/question/29568631
#SPJ8
Adam, Barry, and Charles visited a small farmers market last Saturday. Adam purchased 3 dozen eggs, 1 wheel of cheese, and 5 pounds of potatoes. Barry bought 1 dozen eggs and 10 pounds of potatoes, while Charles purchased 2 dozen eggs and 2 pounds of potatoes. If Adam’s bill was $38.25, Barry’s $36.50 and Charles’ $17.20, how much did a dozen eggs, a wheel of cheese and a pound of potatoes cost?
Answer:
Dozen eggs = $5.5
Wheel of cheese = $6.25
Pound of potatoes = $3.1
Step-by-step explanation:
Let the cost
Dozen of egg = x
Wheel of cheese = y
Pound of potato = z
We will form linear equations using the information given in the question
Adam purchased 3 dozen eggs, 1 wheel of cheese, and 5 pounds of potatoes
3x + y + 5z = 38.25 ................(1)
Barry bought 1 dozen eggs and 10 pounds of potatoes
x + 10z = 36.50 ............(2)
Charles purchased 2 dozen eggs and 2 pounds of potatoes
2x + 2z = 17.20 .................(3)
solving 2 and 3
x = $5.5 and z = $3.1
substitute these values in equation 1
we get
y = $6.25
The cost
Dozen eggs = $5.5
Wheel of cheese = $6.25
Pound of potatoes = $3.1
Tickets to a carnival cost $28.75 each.
What is y, the cost of x tickets?
Answer:
y = $28.75x
Step-by-step explanation:
Given that,
Tickets to a carnival cost $28.75 each.
We need to find y i.e. the cost of x tickets.
When the number of tickets are x, to find the cost of x tickets, we must find it by multiplying 28.75 and x i.e.
y = 28.75x
Hence, the cost of x tickets is equal to $28.75x.
What is the value of P
Answer:
Hello! answer: 42
Step-by-step explanation:
These are vertical angles meaning it will have the same measure so p = 42 hope that helps!
If the volume of the box is 112 in3, find the value of x (in inches). (Assume that all the dimensions in the figure are in inches.)
Answer:
X=4
Step-by-step explanation:
4x(x+3)=112
4x^2+12x=112
x^2+3x=28
x^2+3x-28=0
(X+7)(x-4)=0
X=-7 or x=4
Answer:
volume of cuboid =l×b×h
112in³=(x+3)×x×4
112in³/4=x²+3x
28=x²+3x
x²+3x-28=0
x²+7x-4x-28=0
x(x+7)-4(x+7)=0
(x+7)(x-4)=0
either
x=-7(rejected length or breadth or height will be always positive)
or
x=4in
value of x =4in
Can I please get some help I’ve been stuck on this question for a while!
Using the radius of the Ferris wheel and the angle between the two positions, the time spent on the ride when they're 28 meters above the ground is 12 minutes
How many minutes of the ride are spent higher than 28 meters above the ground?The radius of the Ferris wheel is 30 / 2 = 15 meters.
The highest point on the Ferris wheel is 15 + 4 = 19 meters above the ground.
The time spent higher than 28 meters is the time spent between the 12 o'clock and 8 o'clock positions.
The angle between these two positions is 180 degrees.
The time spent at each position is 10 minutes / 360 degrees * 180 degrees = 6 minutes.
Therefore, the total time spent higher than 28 meters is 6 minutes * 2 = 12 minutes.
Learn more on a Ferris wheel here;
https://brainly.com/question/30524034
#SPJ1
Question 5(Multiple Choice Worth 2 points)
(Sample Spaces MC)
Julia had a bag filled with gumballs. There were 2 watermelon, 3 lemon-lime, and 5 grape gumballs. What is the correct sample space for the gumballs in her bag?
A) Sample space = watermelon, watermelon, lemon-lime, lemon-lime, lemon-lime, grape, grape, grape, grape, grape
B) Sample space = watermelon, lemon-lime, grape
C) Sample space = 2, 3, 5
D) Sample space = 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
The sample space is (a) watermelon, watermelon, lemon-lime, lemon-lime, lemon-lime, grape gumballs, grape gumballs, grape gumballs, grape gumballs, grape gumballs
How to determine the sample spaceFrom the question, we have the following parameters that can be used in our computation:
2 watermelon, 3 lemon-lime, and 5 grape gumballs
Rewrite the items according to their frequencies
So, we have the following representation
watermelon, watermelon, lemon-lime, lemon-lime, lemon-lime, grape gumballs, grape gumballs, grape gumballs, grape gumballs, grape gumballs
The above represents the sample space
Hence, the sample space is (a)
Read more about probability event at
https://brainly.com/question/10739997
#SPJ1
Solve x+5>−3 and −2x−5≤1 and write the solution in interval notation. If there is no solution, type ∅.
Answer:
7/4≤x ≤-1
Step-by-step explanation:
Given the set of inequalities
−5x−3≥2 and 4x−2≥5
We are to write the solution in interval notation. We need to solve them individually first as shown;
For −5x−3≥2
add 3 to both sides
−5x−3+3≥2+3
-5x ≥5
divide both sides by -5 (note that dividing by a negative value will change the sense of the inequality sign)
-5x/-5 ≤5/-5
x ≤ -1
For the inequality 4x−2≥5;
add 2 to both sides
4x−2+2≥5+2
4x≥7
divide both sides by 4;
4x/4 ≥ 7/4
x≥7/4 or 7/4≤x
Combining 7/4≤x and x ≤ -1, the solution in interval notation is expressed as 7/4≤x ≤-1
Find the perimeter of this L shape.
Answer: undefined, not enough information
Step-by-step explanation:
Answer:
15+19 =34 is the perimeter of the closed figure
hope it helped you
I need help asappppppp
Answer:150?
Step-by-step explanation:
Let f(x)=x-1 and g(x) = x2 + 4.
Find (fog)(-6).
Then (fog)(-6)= (Simplify your answer.)
Answer:
(fog)(-6) = 39
Step-by-step explanation:
Look at the image for the explanation :)
Kyra has a summer job selling ice-cream bars. She is paid $40 per day. She is also paid a commission
of $0.25 for each ice-cream bar she sells.
a. Write an algebraic expression that represents this statement.
b. How much can Kyra earn in one day if she sells 77 ice-cream bars?
Answer:
muliply those numbers. and then divide from the amount of money she has.
Step-by-step explanation:
Find 30th term of the arithmetic sequence, given that the first few terms are given by
6,12,18,..
Answer:
180
Step-by-step explanation:
Considering that it is counting by 6's, just multiply 6 by 30 to get the 30th term of the sequence
Students were required to go to the parking lot and select random cars or trucks, with replacement. The purpose was to gather the license plate from exactly 2 Toyota trucks. (For simplicity purposes, let's assume that there were only cars or trucks. In addition, the make of all cars and trucks were either Toyota and Honda.) The students had a further restriction of NOT being allowed to examine more than 3 automobiles to get the required data. What is the likelihood that a student would be successful in finding two Toyota trucks? The following probabilities represent the makes and models in the parking lot on that day: P(Car) = 0.743, P(Toyota | Car) = 0.431, and P(Honda | Truck) = 0.693.
Answer:
hsjsodgsosbsebseswowheoesss
Answer:
Being gay
Has its problems it's true
But being straight
Has its problems too
I met this girl and she's just great
But the problem is that I am straight
You ask how can this be
Listen, and you will see
She's got that style
She's got that smile
She's got the walk
She's got the talk
She's got that zing
There's just one thing
She's got a penis
She's got a penis
She's got that flair
Knows what to wear
She's got that face
That girl is grace
She's got pizzazz
Too bad she has
A penis
She's got a penis
Now nobody's perfect, I must admit
Say how many times do all the pieces fit
She's got more going than most other dolls
Oops I forgot about the balls
But she's so hip
This babe's a trip
When Maddy was born, her aunt opened a certificate of deposit in her
honor to help send her to college some day. Now at the age of 18, there is
$39,322 in Maddy's account. How much did her aunt originally invest if
the interest rate was 5.5%? Round to the nearest dollar.
Given the final amount of money available in Maddy's account, the interest rate and the time elapsed, the initial money her aunt invested was $15,000.
What is an interest in banking?Interest is simply the amount of money a lender or financial institution receives for lending out money or pays for receiving money.
The formular for calculating compound interest is expressed as;
A = P(1 + r/n)^(n*t)
Where A is final amount, P is initial principal balance, r is interest rate, n is number of times interest applied per time period and t is number of time periods elapsed.
Given the data in the question;
Interest rate r = 5.5% anuually = 5.5/100 = 0.055Final amount A = $39,322 Time r = 18 yrsInitial principal balance P = ?We substitute our given values into the expression above.
$39322 = P(1 + 0.055/1)^(1*18)
$39322 = P(1 + 0.055)^(18)
$39322 = P(1.055)^(18)
P = $39322 / (1.055)^(18)
P = $39322 / 2.621466
P = $15,000
Therefore, given the final amount of money available in Maddy's account, the interest rate and the time elapsed, the initial money her aunt invested was $15,000.
Learn more about compound interest here: brainly.com/question/27128740
#SPJ1
Which of the following rates are proportional to $3.85 per 1 pound? Select all that apply.
HELP STAT
A) 5 pounds for $19.25
B) $7.70 for 2 pounds
C) 4 pounds for $15.10
D) $10.00 for 3 pounds
E) 10 pounds for $38.50
F) $28.75 for 9 pounds
plsss help!!!!! #5 #6
Step-by-step explanation:
#5Area of parallelogram:
A = bh = 4*5 = 20 in²#6Area of trapezoid:
A = 1/2(b₁ + b₂)h = 1/2(6 + 14)*8 = 80 in²\(\bold{\huge{\blue{\underline{ Solution \:5 }}}}\)
We have given ,
The height of the parallelogram and the base of the parallelogram is 5in. and 4 in.We know that,
\(\sf{\pink{ Area\: of\: parallelogram = Base × Height }}\)
[Parallelogram is a polygon which having opposite sides parallel to each other and the length and breath of the parallelogram are equal ]
Subsitute the required values in the above formula :-
\(\sf{ Area\: of\: parallelogram = 4 × 5 }\)
\(\sf{ Area\: of\: parallelogram = 20 in. }\)
Hence, Area of parallelogram is 20 inch
\(\bold{\huge{\blue{\underline{ Solution\: 6 }}}}\)
We have given here,
The height of the trapezium is 8 in and the length of 2 parallel side is 6 in. and 14 in.We know that,
\(\sf{\pink{ Area\: of\: trapezium = 1/2 ×(a + b) × Height }}\)
[Trapezium is figure that having two parallel sides and 2 non - parallel sides. ]
Subsitute the required values in the above formula :-
\(\sf{ Area\: of\: trapezium = 1/2 ×(6+14)×8 }\)
\(\sf{ Area\: of\: trapezium = 1/2 × 20 × 8 }\)
\(\sf{ Area\: of\: trapezium = 10 × 8 }\)
\(\sf{ Area\: of\: trapezium = 80 in. }\)
Hence, Area of trapezium is 80 inch.
Solve. −3 2/3x=−2 1/5 What is the solution to the equation? Enter your answer as a simplified fraction in the box. x =
The solution to the equation -3⅔x = -2⅕, is: x = 3/5.
How to Solve an Equation?To solve an equation, we need to find the value of the variable in the given equation by applying the necessary properties of equality to move tye variable to one side of the equation.
The value on the other side of the equation is the solution to the equation.
Given the equation, -3⅔x = -2⅕, find the value of x by isolating it as shown below:
-11/3x = -11/5
Cross multiply:
-55x = -33
Divide both sides by -55:
-55x/-55 = -33/-55
x = 33/55
x = 3/5
Learn more about equation on:
https://brainly.com/question/25678139
#SPJ1
work out angle bxc. give a reason for each angle you work out
Answer:
∠ BXC = 70°
Step-by-step explanation:
∠ XBC and ∠ AXY are corresponding angles and are congruent, then
∠ XBC = 55°
Since XB = XC , then Δ XBC is isosceles and the 2 base angles are congruent.
∠ BXC = 180° - (55 + 55)° ← angle sum of triangle
∠ BXC = 180° - 110° = 70°
Dena is buying wallpaper. It costs $8.79 per meter. She needs 120 feet. How much will the wallpaper cost? Round to the nearest half dollar.
Answer:
321.50 dollars.
Step-by-step explanation:
Dena is buying wallpaper. It costs $8.79 per meter. She needs 120 feet. How much will the wallpaper cost? Round to the nearest half dollar.
This is a tricky math problem that requires some conversions and calculations. First, we need to convert feet to meters, because Dena lives in a country that uses the metric system. According to the search results , one foot is equal to 0.3048 meters. So, 120 feet is equal to 120 x 0.3048 = 36.576 meters.
Next, we need to multiply the length of the wallpaper by the price per meter to get the total cost. The total cost is 36.576 x 8.79 = $321.38.
Finally, we need to round the total cost to the nearest half dollar. This means we need to look at the cents part of the cost and see if it is closer to 0, 50 or 100. In this case, 38 cents is closer to 50 than to 0 or 100, so we round up the cost to $321.50.
Therefore, Dena will have to pay $321.50 for the wallpaper. That's a lot of money for some paper that will probably peel off in a few years! Maybe she should consider painting her walls instead.
One tube holds 375 milliliters of antibiotic ointment. Which of the following represents the number of tubes that can be filled from 2 liters of the ointment?
Step-by-step explanation:
375 ml is .375 liter
2 liters / .375 liter / tube = 5 1/3 tubes can be filled
the three data sets show the number of text messages sent by jada, and diego, and lin over 6 days. one of the data sets has a mean of 4, one has a mean of 5, and one has a mean of 6.
1. which data set has which mean? what does this tell you about the text messages sent by the three students?
2. which data set has the greatest variabillity? Explain
1. Jada's data set has a mean of 5, Diego's data set has a mean of 6, and Lin's data set has a mean of 4.
2. The data set that has the greatest variability is Lin's data set because it has the highest standard deviation of 3.6.
How to calculate the mean for the set of data?In Mathematics and Geometry, the mean for this set of data can be calculated by using the following formula:
Mean = [F(x)]/n
Question 1.
In this scenario and exercise, we would determine the mean of the three data sets based on the number of text messages sent by Jada, and Diego, and Lin over 6 days as follows;
Mean number of text for Jada = (4 + 4 + 4 + 6 + 6 + 6)/6
Mean number of text for Jada = 30/6
Mean number of text for Jada = 5.
Mean number of text for Diego = (4 + 5 + 5 + 6 + 8 + 8)/6
Mean number of text for Diego = 36/6
Mean number of text for Diego = 6.
Mean number of text for Lin = (1 + 1 + 2 + 2 + 9 + 9)/6
Mean number of text for Lin = 24/6
Mean number of text for Lin = 4.
Question 2.
In Statistics, variability is a measure of the spread of a data set. Also, we would use standard deviation to determine the variability in each data set as follows;
Standard deviation = √(1/n × ∑(xi - u₁)²)
Standard deviation for Jada = √(1/6 × [(4 - 5)² + (4 - 5)² + (4 - 5)² + (6 - 5)² + (6 - 5)² + (6 - 5)²]
Standard deviation for Jada = √(6/6) = 1
Standard deviation for Diego = √(1/6 × [(4 - 6)² + (5 - 6)² + (5 - 6)² + (6 - 6)² + (8 - 6)² + (8 - 6)²]
Standard deviation for Diego = √(14/6) = 1.53
Standard deviation for Lin = √(1/6 × [(1 - 4)² + (1 - 4)² + (2 - 4)² + (2 - 4)² + (9 - 4)² + (9 - 4)²]
Standard deviation for Lin = √(76/6) = 3.6
Read more on mean here: brainly.com/question/9550536
#SPJ1
Missing information:
The question is incomplete and the complete question is shown in the attached picture.
Domain and range and function or not
Answer:
Domain: -2,0,1,3,4
Range: 2,3
Yes its a function
Step-by-step explanation:
A certain brand of nuts costs $6.99 for 15.4 ounces. What is the unit rate? Enter your answer, rounded to the nearest cent, in the box.
The required unit rate for the nuts is $0.45/oz.(rounded to the nearest cent).
What is arithmetic?In mathematics, it deals with numbers of operations according to the statements. There are four major arithmetic operators, addition, subtraction, multiplication, and division,
here,
The unit rate for the nuts can be found by dividing the total cost by the total weight,
Unit rate = total cost / total weight
Unit rate = $6.99 / 15.4 oz
Unit rate = $0.45/oz (rounded to the nearest cent)
Therefore, the unit rate for the nuts is $0.45/oz (rounded to the nearest cent).
Learn more about arithmetic here:
https://brainly.com/question/11424589
#SPJ1
Answer: $0.45 is the correct answer
Step-by-step explanation: Answer verified correct on test